Cisza w domu

Skuteczne sposoby na wyciszenie domu

Z pewnością na odpowiedni komfort użytkowania domu czy mieszkania wpływa jego izolacja akustyczna zapewniająca spokój oraz ciszę. Istnieje kilka skutecznych sposobów na walkę z hałasem w domu. Czasem wystarczy wprowadzić drobne zmiany w aranżacji przestrzennej pomieszczeń. Warto je poznać, ponieważ mogą okazać się bardzo pomocne podczas urządzania domu czy mieszkania.

Okna, drzwi oraz podłogi – od tego warto zacząć

Odpowiednio dobrane okna, drzwi, a także podłogi mogą znacznie obniżyć hałas w domu dobiegający z zewnątrz. Wybierając okna do domu czy mieszkania, należy zwrócić wówczas szczególną uwagę na ich parametry dotyczące izolacji akustycznej (oznaczane symbolem Rw).

Super, że tu trafiłeś!

Sprawdź naszą ofertę i porozmawiaj z nami na temat nowych okien, drzwi lub podłóg do Twojego domu!
Koniecznie sprawdź wyjątkowe okna drewniane stylizowane na zabytkowe, jak również ofertę produktów loftowych – okien, drzwi i ścianek industrialnych!

Współczynnik Rw w standardowych okna wynosi około 32 decybeli, ale dostępne są okna, których współczynnik Rw jest na poziomie 60 decybeli i więcej. Okna tego typu są oczywiście droższe od zwykłych, ale można je traktować jako inwestycję w swój komfort mieszkania.

Dźwiękochłonny profil okna

Wyciszające okna to jedna inwestycja, a druga to dźwiękoszczelne drzwi. Wybierając je do swojego mieszkania czy domu, warto postawić na drzwi pełne z wysokim parametrem izolacji akustycznej.

Najlepiej wyciszają drzwi wykonane z litego drewna lub klejonki drewnianej. Im więcej przeszkleń, tym mniejsze zabezpieczenie przed hałasem. Warto podkreślić, że na przykład drzwi zewnętrzne mogą zapewnić wygłuszenie na poziomie do 32-36 decybeli.

Hałas bardzo tłumią też podłogi. Najlepiej robią to podłogi drewniane bądź korkowe klejone do podłoża, ale także grube wykładziny dywanowe.

Ich wybór zależy od indywidualnych preferencji i rodzaju pomieszczenia. Poza tym warto wiedzieć jakie materiały stosowane pod podłogi skutecznie je wyciszają.

 

Są to między innymi:

  • elastyczne maty piankowe o grubości 3 mm – niwelują nierówności, wyciszają i mogą być stosowane w ogrzewaniu podłogowym,
  • płyty drewnopochodne ze sprasowanych wiórów drzewnych,
  • maty korkowe,
  • tektura falista,
  • maty poliuretanowe.

Wyciszająca aranżacja pomieszczeń

Drzwi wewnętrzne

Warto również zauważyć, że mieszkanie można nieco wyciszyć w bardzo prosty sposób – wystarczy wprowadzić odpowiednie elementy do jego wystroju.

W przypadku podłogi była już mowa o grubej wykładzinie dywanowej, która dosyć dobrze wycisza. Niemniej jednak, zamiast wykładziny można postawić na miękkie dywany. Ich różnorodność pozwala tworzyć ciekawe możliwości aranżacyjne o wysokich walorach estetycznych i praktycznych jednocześnie.

Okna o wysokim współczynniku izolacji akustycznej są doskonałym sposobem na walkę z hałasem w domu, ale poza tym można zastosować gustowne pluszowe zasłony, które również będą skutecznie wyciszały mieszkanie. W tym przypadku także są duże możliwości wyboru, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Innym prostym sposobem na izolację akustyczną pomieszczeń jest zastosowanie tapet wyciszających. Ich zaletami są:

  • dosyć przystępna cena,
  • możliwość zastosowania nie tylko na ścianach, ale i suficie,
  • walory estetyczne, szczególnie tapet bawełnianych.

Ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym przestrzeni mieszkalnej niwelującej hałas są panele akustyczne. Są niezwykle skuteczne i świetnie się prezentują. Obecnie nie kojarzą się jedynie z salami odsłuchań czy nagraniowymi – znajdują szerokie zastosowanie w zwykłej przestrzeni mieszkalnej. Co ważne wytłumiają również dźwięk z wewnątrz na zewnątrz.

Wyciszające płoty – idealne ogrodzenie domu

Dzięki zastosowaniu tego typu rozwiązania można połączyć funkcję ogrodzenia z izolacją akustyczną. Tak zwane płoty akustyczne działają na zadzie podobnej do ekranów dźwiękoszczelnych. Warto jednak zaznaczyć, że mogą one również z powodzeniem pełnić rolę estetyczną. Wyciszające płoty są dostępne na rynku w rozmaitych wariantach kolorystycznych i mają bogate wzornictwo.

W związku z czym bez problemu taki płot można idealnie dopasować do stylu wykończenia domu i jego otoczenia. W zależności od budowy oraz użytego materiału wypełniającego stawiając płot akustyczny (odbijający, pochłaniający lub uginający fale dźwiękowe) można zredukować hałas nawet do 25 decybeli.

Przedstawione wyżej pomysły pozwolą Tobie na znaczącą poprawę komfortu w mieszkaniu. To na jakie rozwiązania się zdecydujesz będzie miało wpływ na poziom hałasu w pomieszczeniach. Pamiętaj – nawet mała zmiana może znacząco podnieść jakość Twojego życia!

5/5 - (1 vote)