
5 sytuacji, w których należy wymienić okna na nowe
Wpatrujesz się smętnie przez okna na odgrywającą się na ulicy scenerię i myślisz, że przydałaby się jakaś zmiana? W tym przekonaniu utwierdza Cię dotyk lodowatego powietrza, które systematycznie przesącza się przez szpary w ramach. Gdzieniegdzie na uszczelkach widać pęknięcia, a same szyby zdają się jakieś porysowane i mniej przejrzyste. Temu wszystkiemu towarzyszy hałas dochodzący z ulicy, ponieważ okna w żadnym stopniu nie blokują dźwięków. To znak, że czas je wymienić.
Czasami trzeba zdecydować się na zmiany
Wcześniej pisaliśmy na temat tego, jaka pora jest najlepsza na wymianę okien . Tym razem zajmiemy się zagadnieniem, kiedy należy się na taką zmianę zdecydować, czyli kiedy stare okna przestają być już wystarczające. Oto kilka takich sytuacji:
- Ramy są zniszczone
Okna mają zużywalne części. Uszczelki i zawiasy z reguły da się wymienić, ale nie bez końca. Drewniane ramy okien można naprawiać, wypełniać ubytki i konserwować, jednak po pewnym (zwykle długim czasie), nawet drewno i tworzywo sztuczne podda się upływowi czasu. Zwyczajnie, okna się starzeją. To proces, który trwa długo, ale nieustannie i jest nieunikniony.
W pewnym momencie nie opłaca się już ich naprawiać, trzeba kupić nowe. Wyjątkiem są okna zabytkowe, które warto oddać do specjalistycznej renowacji.
- W mieszkaniu panuje hałas i chłód
Zauważasz, że w pokoju znacząco spadła temperatura mimo włączonego ogrzewania? Podchodzisz do okna i czujesz powiew zimnego powietrza, a szczelne zamknięcie okna nie niweluje tego efektu?
W dodatku z ulicy dochodzi nieustanny hałas? Przyczyną mogą być uszczelki, konieczność wyregulowania okna, ale też odkształcone i zużyte elementy. Jeżeli wymiana i konserwacja uszczelek nie pomaga, to znak, że trzeba zastanowić się nad kupnem nowego okna.
- Względy estetyczne
Wygląd okna ma duże znaczenie dla estetyki zarówno zewnętrznej fasady budynku, jak i wnętrza mieszkania. Stare, zniszczone ramy, z których łuszczy się farba, a smog i lata wystawienia na warunki atmosferyczne zrobiły swoje, nie wyglądają zbyt pięknie. W przypadku drewnianych okien lub aluminiowych można zakasać rękawy i poddać je renowacji; czasami jednak łatwiej (i taniej!) po prostu je wymienić.
- Gdy planujesz remont lub inwestycję w energooszczędne rozwiązania
Generalny remont mieszkania lub domu, odświeżanie i izolowanie ścian czy zmiana domu w bardziej energooszczędny to dobry czas na wymianę elementów stolarki otworowej. I tak będzie bałagan, więc można przy okazji zmienić również okna, zapewniając sobie więcej komfortu.
- Gdy zmienia się technologia
Technologia szybko się rozwija, a wraz z nią ulepszane są procesy produkcyjne i parametry okien. Okna, które kilkanaście lat temu były konstruowane zgodnie z określonymi standardami, obecnie pozostały już w tyle za nowoczesnymi produktami energooszczędnymi o podwyższonych parametrach izolacyjności.
Gdy okna w Twoim domu mają już tych kilkanaście lub kilkadziesiąt wiosen, może czas rozejrzeć się za produktami spełniającymi nowocześniejsze standardy? Zwłaszcza w zakresie współczynnika przenikania ciepła! W ciągu ostatnich kilku lat przepisy budowlane wymusiły na producentach okien znaczną poprawę tego parametru. Może przyszedł czas na zmianę okien na cieplejsze?
0 comments
Write a comment