5 sytuacji, w których należy wymienić okna na nowe

Wpatrujesz się smętnie przez okna na odgrywającą się na ulicy scenerię i myślisz, że przydałaby się jakaś zmiana? W tym przekonaniu utwierdza Cię dotyk lodowatego powietrza, które systematycznie przesącza się przez szpary w ramach. Gdzieniegdzie na uszczelkach widać pęknięcia, a same szyby zdają się jakieś porysowane i mniej przejrzyste. Temu wszystkiemu towarzyszy hałas dochodzący z ulicy, ponieważ okna w żadnym stopniu nie blokują dźwięków. To znak, że czas je wymienić.

Czasami trzeba zdecydować się na zmiany

Wcześniej pisaliśmy na temat tego, jaka pora jest najlepsza na wymianę okien . Tym razem zajmiemy się zagadnieniem, kiedy należy się na taką zmianę zdecydować, czyli kiedy stare okna przestają być już wystarczające. Oto kilka takich sytuacji:

  1. Ramy są zniszczone

Okna mają zużywalne części. Uszczelki i zawiasy z reguły da się wymienić, ale nie bez końca. Drewniane ramy okien można naprawiać, wypełniać ubytki i konserwować, jednak po pewnym (zwykle długim czasie), nawet drewno i tworzywo sztuczne podda się upływowi czasu. Zwyczajnie, okna się starzeją. To proces, który trwa długo, ale nieustannie i jest nieunikniony.

Okna drewniane na produkcji

W pewnym momencie nie opłaca się już ich naprawiać, trzeba kupić nowe. Wyjątkiem są okna zabytkowe, które warto oddać do specjalistycznej renowacji.

  1. W mieszkaniu panuje hałas i chłód

Zauważasz, że w pokoju znacząco spadła temperatura mimo włączonego ogrzewania? Podchodzisz do okna i czujesz powiew zimnego powietrza, a szczelne zamknięcie okna nie niweluje tego efektu?

W dodatku z ulicy dochodzi nieustanny hałas? Przyczyną mogą być uszczelki, konieczność wyregulowania okna, ale też odkształcone i zużyte elementy. Jeżeli wymiana i konserwacja uszczelek nie pomaga, to znak, że trzeba zastanowić się nad kupnem nowego okna.

  1. Względy estetyczne

dom z nowymi oknami

Wygląd okna ma duże znaczenie dla estetyki zarówno zewnętrznej fasady budynku, jak i wnętrza mieszkania. Stare, zniszczone ramy, z których łuszczy się farba, a smog i lata wystawienia na warunki atmosferyczne zrobiły swoje, nie wyglądają zbyt pięknie. W przypadku drewnianych okien lub aluminiowych można zakasać rękawy i poddać je renowacji; czasami jednak łatwiej (i taniej!) po prostu je wymienić.

  1. Gdy planujesz remont lub inwestycję w energooszczędne rozwiązania

Generalny remont mieszkania lub domu, odświeżanie i izolowanie ścian czy zmiana domu w bardziej energooszczędny to dobry czas na wymianę elementów stolarki otworowej. I tak będzie bałagan, więc można przy okazji zmienić również okna, zapewniając sobie więcej komfortu.

  1. Gdy zmienia się technologia

Technologia szybko się rozwija, a wraz z nią ulepszane są procesy produkcyjne i parametry okien. Okna, które kilkanaście lat temu były konstruowane zgodnie z określonymi standardami, obecnie pozostały już w tyle za nowoczesnymi produktami energooszczędnymi o podwyższonych parametrach izolacyjności.

Gdy okna w Twoim domu mają już tych kilkanaście lub kilkadziesiąt wiosen, może czas rozejrzeć się za produktami spełniającymi nowocześniejsze standardy? Zwłaszcza w zakresie współczynnika przenikania ciepła! W ciągu ostatnich kilku lat przepisy budowlane wymusiły na producentach okien znaczną poprawę tego parametru. Może przyszedł czas na zmianę okien na cieplejsze?

5/5 - (2 votes)