Okno nieotwieralne FIX

Okna typu FIX

Choć brzmi to zagadkowo, okna FIX to po prostu okna nieotwieralne, z języka angielskiego słowo FIX oznacza coś stałego. W przypadku okien nie zawsze jest potrzeba ich otwarcia czy nawet uchylenia, wtedy wybór pada na okna FIX.

Okna FIX do budynku

Standardowe okno posiada funkcję otwarcia i wiąże się to z różnicą konstrukcyjną w stosunku do okna stałego, które nie posiada okuć, zawiasów i klamek. Okno nieotwierane FIX jest zatem tańszym rozwiązaniem.

Należy jednak wskazać, że są dwa typy okien FIX:

Okno FIX w ramie

okno stałe FIX w ramie

Najtańsze i najprostsze rozwiązanie, w którym szyba jest bezpośrednio osadzona w ramie okiennej. To rozwiązanie pozwala na jak największą powierzchnię szyby – jedynie rama ogranicza nam ilość światła.

Okno FIX w skrzydle

Okno FIX w skrzydle

To drugie i droższe rozwiązanie na okno nieotwierane, tym razem w ramie mamy zamontowane tzw. ślepe skrzydło w którym jest zamontowana szyba. To powoduje, że powierzchnia szyby jest nieco mniejsza – uszczuplona o grubość skrzydła.

Dlaczego mamy dwa typy okien FIX?

Wszystko sprowadza się tak naprawdę do designu, a mianowicie do tzw. rytmu linii okien. Jeżeli mamy w elewacji zamontowane okna rozwierno-uchylne i w tym samym rzędzie występują okna typu FIX, wówczas wprawne oko może wychwycić pewien „ząb” czyli różnice w wysokości rozpoczynania się szyb. Jest to szczególnie widoczne w zestawach okiennych, w których mamy do czynienia z oknem otwieranym i oknem typu FIX, tzw. doświetlem.

Porównanie konstrukcji okien

Jak widać na rysunku powyżej – w pierwszym przypadku mamy tu okno, które z jednej strony jest rozwierno-uchylne (patrz przerywane linie pokazujące kierunki otwierania się skrzydła) a obok mamy FIX w ramie. Widać na tym rysunku ten „ząb”.

Okno obok z kolei posiada już FIX w skrzydle, dzięki czemu nie ma różnicy wizualnej między prawym a lewym skrzydłem.

Zalety i wady okien FIX

Zanim przejdziemy do wypunktowania zalet i wad okien FIX należy sobie powiedzieć, że to nie one powinny decydować o wyborze konkretnego rozwiązania do budynku. Wszystko tak naprawdę sprowadza się do tego jakie funkcje użytkowe ma posiadać okno.

Zalety okien FIX:

  • są tańsze,
  • zapewniają więcej światła w pomieszczeniu,
  • nie da się w nich wyłamać skrzydła – aby sforsować okno i przedostać się do wnętrza należy wybić szybę,
  • mogą mieć znacznie większą powierzchnię w odróżnieniu od okien otwieranych a to ze względu na ograniczenia nośności okuć i zawiasów,
  • idealnie sprawdzają się w formie dużych witryn, gdzie mają być elementem neutralnym.

Wady okien FIX:

  • trudność z ich umyciem – jeżeli okno jest zamontowane na piętrze to niestety jego umycie może wymagać wysięgnika lub rusztowania,
  • brak wentylacji,
  • w przypadku dużych konstrukcji są trudniejsze do zamontowania.

Plusy i minusy obu konstrukcji zależą od przeznaczenia okna, kolejną ważną kwestią jest również zadecydowanie o tym czy FIX ma być w skrzydle czy w ramie. Oczywiście te wszystkie kwestie na etapie rozmów ofertowych się pojawiają, dlatego skontaktuj się z nami i uzyskaj fachowe porady!

5/5 - (1 vote)