Ciepły montaż okien w budynkach

Ciepły montaż okien – dowiedz się, na czym polega!

Tradycyjny sposób zakładania okien na piankę montażową powoli jest wypierany przez nowocześniejsze metody, których celem jest zapewnienie jak najlepszej izolacji cieplnej. Inwestycja w ekologiczną, energooszczędną stolarkę ma bowiem sens tylko wtedy, gdy odpowiednio się ją zamontuje.

Właściwy dobór okien jest niezwykle ważny, ale wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że duże znaczenie ma też sposób ich instalacji. Jakie rozwiązanie jest najczęściej rekomendowane przez fachowców? W tym tekście wyjaśniamy, czym jest ciepły montaż okien oraz dlaczego warto się na niego zdecydować!

Ciepły montaż okien – co to znaczy?

Ciepły montaż okien (inaczej nazywany też warstwowym) jest metodą instalacji, w której wykorzystuje się trzy warstwy uszczelniające:

  1. Środkowa wypełnia przestrzeń między ramą a ścianą i stanowi izolację termiczną. Najczęściej jest wykonana z piany poliuretanowej;
  2. Wewnętrzna pełni rolę zabezpieczenia szczeliny między oknem a murem, nie dopuszczając do wnikania pary wodnej z pomieszczeń. Zazwyczaj w tym celu wykorzystuje się specjalną paroszczelną taśmę, która chroni pianę montażową przed wilgocią;
  3. Zewnętrzna ma za zadanie zabezpieczać izolację przed opadami atmosferycznymi. W tym idealnie sprawdzają się paroprzepuszczalne taśmy.

Użycie samej piany jest może tańszym rozwiązaniem, ale nie pozwala w pełni korzystać z potencjału nowoczesnych okien. Stosując ciepły montaż wydłuża się żywotność całej instalacji, która na dłużej zachowuje swoje właściwości termoizolacyjne.

Jakie korzyści daje ciepły montaż okien?

Według nowych wytycznych warunków technicznych, już od 2021 roku współczynnik przenikania ciepła (U) dla okien fasadowych nie powinien być większy niż 0,9 W/m²K, a dla okien dachowych – 1,1 W/m²K. Kwestia ta bezpośrednio przekłada się na komfort cieplny we wnętrzach, czyli jakość codziennego życia. By uzyskać takie wyniki należy nie tylko wybrać odpowiednie energooszczędne ramy, ale też właściwie je założyć.

Tylko ciepły montaż okien pozwala uzyskać najlepsze parametry izolacyjności. Dzięki niemu nie powstają mostki termiczne, które prowadzą do niekontrolowanej utraty ciepła. W ten sposób oszczędza się energię oraz można odczuwalnie zmniejszyć koszty ogrzewania. Co więcej, tak założone okna nie dopuszczają do zawilgocenia pomieszczeń, które może powodować zagrzybienie/zapleśnienie ścian. Wykwity nie tylko źle wyglądają, ale mają także nieprzyjemny zapach oraz emitują szkodliwe dla zdrowia zarodniki.

Dodatkowym atutem jest to, że taśmy mają wyjątkowo mocny klej, dlatego przez długi czas zachowują swoje właściwości. Do tego są dyskretne, ponieważ bez problemu da się na nie nakładać tynk oraz farby. Ciepły montaż okien jest więc nie tylko niezwykle funkcjonalny, ale też estetyczny.

Warto również wiedzieć o tym, że dzięki wymianie okien na energooszczędne można otrzymać dofinansowanie, np. z programu „Czyste Powietrze” albo odliczyć poniesione koszty od podatku, w związku z tzw. ulgą termomodernizacyjną. Warto być eko – w ten sposób dba się o planetę i przyszłość kolejnych pokoleń, a także można sporo zaoszczędzić.

Jak wykonuje się ciepły montaż okien?

Przy ciepłym montażu okien otwór musi odpowiadać wymiarom ramy, przy uwzględnieniu luzów dylatacyjnych. Bardzo ważne jest odpowiednie umieszczenie instalacji, by nie dopuścić do powstawania mostków termicznych.

Istotnym etapem jest przyklejanie taśm na ramę. Trzeba je dokładnie docisnąć, a także zostawić zapas, który pomoże później dokładnie uszczelnić łączenia. Prawidłowo przygotowane okno można wstawić do otworu, by ustawić pion i poziom oraz mechanicznie je zamontować.

Na koniec wystarczy dokleić taśmy zewnętrzne do muru, wypełnić przestrzenie między ścianą a ościeżnicą pianą, po czym zabezpieczyć wszystko taśmą paroszczelną. Kiedy piana stwardnieje i usunie się jej nadmiar, można zająć się ostateczną obróbką. Cały proces nie trwa długo, dlatego nie ma wpływu na opóźnienie prac.

Inwestując w nowoczesne instalacje energooszczędne należy zadbać o to, by jak najlepiej wykorzystać ich potencjał.

Podany wyżej przykład montażu nie jest jedynym – wszystko uzależnione jest od sposobu zamocowania okna, przygotowanego otworu (czy jest węgarek, jakie są uwzględnione luzy) oraz wymogów technologicznych.

Nasi specjaliści rekomendują ciepły montaż okien w przypadku oferowanych przez nas produktów, ponieważ zależy nam na tym, by każdy klient mógł osiągnąć jak najwyższy komfort. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci dobrać najlepsze rozwiązanie!

5/5 - (2 votes)