Parapet zewnętrzny przy oknie

Dlaczego parapet zewnętrzny to ważny element okna

Dowiedz się, dlaczego parapet zewnętrzny to ważny element okna – przekonaj się, jaki wariant najlepiej się sprawdzi oraz na co warto zwrócić uwagę!

Dlaczego parapet zewnętrzny to ważny element okna?

Wybierając okna zwykle większość czasu poświęca się na dobór ramy. Duże znaczenie mają jednak także inne elementy uzupełniające instalację. Warto zwrócić uwagę na parapety, szczególnie zewnętrzne.

Podokienniki pełnią funkcję nie tylko estetyczną. Z tego względu trzeba wybrać wariant, który będzie efektowny i zarazem praktyczny. Wyjaśniamy, dlaczego parapet zewnętrzny to ważny element okna!

Jaką funkcję pełni parapet zewnętrzny?

Parapety zewnętrzne pełnią kilka funkcji. Wizualnie uzupełniają okna, a także mogą dodatkowo zdobić dom – często na podokiennikach stawia się np. donice z kwiatami. Wiele osób nie wie jednak, że przede wszystkim stanowią ochronę okien oraz elewacji.

Parapet zewnętrzny z kwiatami

Parapet zewnętrzny zapewnia prawidłowy odpływ wody opadowej, przez co nie dopuszcza do zawilgocenia. W ten sposób zabezpiecza ramę przed niszczeniem i zagrzybieniem – w przypadku okien drewnianych a w przypadku okien aluminiowych przed korozją. Przedłuża żywotność okien, zapewniając dodatkową izolację. Pozwala na dłużej zachować estetyczny wygląd, ogranicza straty ciepła, a do tego chroni domowników przed szkodliwymi zarodnikami grzybów.

Jak wybrać parapet zewnętrzny?

Parapety zewnętrzne powinny być wykonane z wytrzymałych materiałów, które dobrze znoszą zmienne warunki atmosferyczne i są odporne na różne szkodliwe czynniki zewnętrzne. Popularne są modele z aluminium, ale równie dobrze sprawdzają się te z kamienia naturalnego – marmuru czy granitu. Doskonale znoszą ekspozycję słoneczną, wysokie i niskie temperatury, opady atmosferyczne itp. Są łatwe w pielęgnacji i konserwacji, dlatego przez lata zachowują swoje właściwości oraz niezmieniony wygląd.

Na co zwrócić uwagę przy montażu parapetu zewnętrznego?

Parapety zewnętrzne zakłada się przed pracami tynkarskimi. Powinny być odchylone o pięć stopni, tak by woda opadowa mogła swobodnie spływać. W przeciwnym razie pod oknami będzie zbierała się wilgoć, a zimą – lód. Podokiennik musi z kolei być wysunięty o 5 cm poza lico ściany, by jego zewnętrzna krawędź była ukształtowana w tzw. kapinos.

Oczywiście parapety zewnętrzne muszą też pasować do elewacji. Dobrze dobrane mogą być prawdziwą ozdobą – gustownie uzupełnią elewację lub dodadzą jej charakteru.

Parapet zewnętrzny to niezbędny element okna, który stanowi zabezpieczenie przed wilgocią, mostkami termicznymi oraz uszkodzeniami mechanicznymi (np. pękaniem ramy czy tynku w zimie). Wiele osób ma jednak kłopot z wyborem odpowiedniego wykończenia.

5/5 - (2 votes)