Okna i drzwi z Polski - okładka bloga

Okna i drzwi z Polski. Nasz hit eksportowy

Już wielokrotnie udowadnialiśmy, że produkty sygnowane hasłem Made in Poland to asortyment z górnej półki pod względem jakości. Jednym z takich przykładów jest branża okien i drzwi, w której działamy, a która to nieprzerwanie od wielu lat notuje stały wzrost sprzedaży, obrotów i popularności.

W jaki sposób specjaliści z branży stolarki otworowej skradli serca klientów na całym świecie (głównie w krajach UE)? Czy jest się czego obawiać w przyszłości i jak duży poziom rozwoju rynku odnotowaliśmy przez ostatnie lata? Na wszystkie pytania spróbujemy odpowiedzieć w przygotowanym przez nas materiale. Przedstawimy również najbardziej aktualne dane z rynku, aby pokazać siłę polskich eksporterów w Europie.

Szukasz wysokiej jakości okien i drzwi z Polski?
Zapraszamy do poznania naszej pełnej oferty!

Oferujemy:

  • wysoką jakość,
  • pełne doradztwo,
  • korzystne ceny.

Wieloletnie doświadczenie i zadowoleni klienci to najlepsza rekomendacja do współpracy z nami!
Napisz maila, zadzwoń i kup u nas najlepsze okna i drzwi dla swojej inwestycji!

Obsługujemy: klientów indywidualnych, inwestorów, przedsiębiorstwa budowlane.

Dlaczego polskie okna i drzwi cieszą się tak dużą popularnością?

Dane dotyczące wielkości eksportu Polski w UE

Źródło: https://poid.eu/2018/03/09/polska-niezmiennie-liderem-eksportu-wsrod-krajow-ue/, za autorem: ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku

TAK – Polska to wiodący producent okien i drzwi w Europie – lider rynku stolarki budowlanej  Co skłania klientów do zamawiania okien z Polski? Czy tanie okna z Polski to jedyny i główny wabik? W końcu na pewno dysponują ofertami lokalnych stolarzy i producentów stolarki otworowej. Cena jest ważna, jednak nie tylko ona kreuje takie zainteresowanie polskimi oknami i drzwiami.

Przedstawimy kilka istotnych informacji, które na pewno przekonają Cię o tym, że polskie wyroby zasługują na miano najlepszych na świecie. Dotyczy to stolarki budowlanej niezależnie od jej konstrukcji i surowca z jakiego powstała – okna aluminiowe, drewniane, stalowe…

Dostępność zróżnicowanych konstrukcji

Technologia produkcji wciąż nie przestaje nas zaskakiwać. Każdego roku pojawia się wiele innowacji udowadniających, że zawsze można produkować asortyment lepiej, taniej i szybciej. Pojawiają się także nowoczesne trendy lub fantastyczne nawiązania do tradycji, co z kolei umożliwia nam remontowanie i renowację zabytków w sposób właściwy.

Takim przykładem może być nasza oferta zabytkowych okien drewnianych, gdzie mnogość rozwiązań i ozdób czyni ten wyrób trudnym i wymagającym.

To oczywiście jedynie część oferty. Firma do dyspozycji klientów oddaje wariant drewnianych okien i drzwi dostosowanych do wytycznych konserwatora zabytków – na specjalne zamówienia. Chociaż designem są one odpowiednikiem konstrukcji z poprzednich epok, gwarantują najlepsze walory termoizolacji, przenikania ciepła, czy izolacji akustycznej. Są także zabezpieczone w profesjonalny sposób, co z kolei przekłada się na ich niezawodność i wytrzymałość.

Imponujące parametry i atrakcyjne ceny

Okna i drzwi mają bardzo odpowiedzialne zadanie – niezależnie od tego, czy są one montowane w prywatnych domach i mieszkaniach, czy firmach, magazynach i gospodarstwach produkcyjno-przemysłowych. Do ich zadań należy m.in.: izolacja akustyczna i termiczna, ochrona przed próbą włamania i odizolowanie wnętrza nieruchomości od warunków panujących na zewnątrz.

Nic zatem dziwnego, że konsumenci wolą inwestować w konstrukcje cieszące się uznaniem i wysoką jakością, która potwierdzona została certyfikatami zgodnymi z normami UE. Polskie drzwi i okna od renomowanych producentów spełniają najbardziej rygorystyczne standardy unijne, przy zachowaniu niskiej ceny (w stosunku do asortymentu sprzedawanego w pozostałych częściach świata).

Oczywiście polscy producenci stolarki koncentrują się na klientach, do których im najbliżej. Biorąc pod uwagę specyficzne warunki atmosferyczne panujące w Polsce przez cały rok (od wysokich do niskich temperatur i częstych opadów mieszających się z dużą ilością słońca), okna i drzwi muszą charakteryzować się niskim współczynnikiem przenikania ciepła. To z kolei ma wpływ na energooszczędność, co prowadzi do obniżenia rachunków i generowania ilości zanieczyszczeń poprzez ilość wykorzystywanego opału.

Nie należy zapominać także o jakości stosowanych surowców. Potencjalni klienci chętnie wracają do drewnianych konstrukcji okien i drzwi. Polska z kolei słynie z wysokiej klasy drewna i bogatych zasobów leśnych. Nic zatem dziwnego, że produkty ostateczne są w stanie zaspokoić oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników – a okna drewniane właśnie u takich klientów mają największe zainteresowanie.

Z każdym rokiem coraz lepiej? Mamy na to twarde dane

Branża stolarki otworowej rośnie w siłę, o czym świadczy m.in. prawie 11% wzrost wartości eksportu polskich okien i drzwi do pozostałych krajów UE w 2018 r. Mimo prognoz specjalistów świadczących o możliwym spowolnieniu popytu, rok 2019 (jak czytamy w materiale przedstawionym przez Muratorplus.pl) był równie obfity dla naszych krajowych producentów.

Zanotowaliśmy bowiem skok wartości sprzedaży o ok. 6,2% względem poprzedniego sezonu. Można więc uznać, że jest to imponujący wynik pozwalający nam mówić o wybitnych perspektywach na kolejne lata.

Według ASM-Centrum Badań i Analiz Rynku na podstawie danych GUS, wartość eksportu polskiej stolarki otworowej, wzrosła z 300 mln EUR w 2004 roku, do 1150 mln EUR w 2013 r. To pokazuje niezwykle szybką dynamikę tego sektora gospodarki.

Udział polskiego eksportu - wybrane kategorie

Źródło: https://poid.eu/2018/03/09/polska-niezmiennie-liderem-eksportu-wsrod-krajow-ue/, za autorem: ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku

Zgodnie z raportem przedstawionym przez portal Poid.eu, łączna wartość stolarki otworowej w Unii Europejskiej w 2017 roku to 7 854,2 mln EUR. Skoro w tym czasie polscy producenci odpowiadali za 22,3% tego wyniku, daje nam to poziom 1 751 mln EUR. W 2018 roku Polska wyeksportowała wyroby już o wartości ok. 1 980 mln EUR.

Należy jednak zaznaczyć, że są to najświeższe informacje, a na przestrzeni 2 ostatnich lat, udało nam się ten wynik podnieść o kolejne punkty procentowe. Niestety, jedynie pierwszy kwartał 2020 roku był dla producentów okien i drzwi zadowalający. Kwiecień został zamknięty z 30% spadkiem – w porównaniu z ubiegłym 2 kwartałem 2019 roku.

Dlaczego? Ponieważ świat został sparaliżowany przez pandemię. Ludzie na całym świecie skupili się na ważniejszych aspektach niż inwestycje remontowo-budowlane. Na szczęście gospodarka wraca do normy. Chociaż analitycy Santander Bank Polska prognozowali większe spadki sprzedaży, istnieje realna szansa na to, że eksport wróci do satysfakcjonującego poziomu szybciej, niż podejrzewaliśmy.

Skąd tak duży wzrost sprzedaży?

W poprzednich akapitach opisaliśmy kwestie stosunku jakości do ceny polskich drzwi i okien. Nie można jednak zapominać również o BPP, czyli Branżowym Programie Promocji. Działa on od 2012 roku i prowadzony jest m.in. przez Ministerstwa Gospodarki we współpracy z firmami produkującymi drewniane okna i drzwi.

Głównym założeniem jest przedostanie się do świadomości międzynarodowego odbiorcy i udowodnienie mu, że polski produkt jest w stanie zaoferować wszystko to, czego użytkownik oczekuje lub wymaga. Dofinansowania na marketing i reklamę przyniosły naprawdę imponujące rezultaty, co widać na ww. statystykach. Dlatego zdecyduj się na zakup stolarki d domu i firmy od polskiego producenta okien i drzwi.

Co przyniosą kolejne lata? Chociaż nie warto zakładać najgorszego scenariusza, należy pamiętać, że istnieje wiele nieprzewidywalnych wypadkowych. Możemy jednak spekulować, że rynek ustabilizuje poziom sprzedaży, który na pewien czas spadnie lub znacząco zwolni. W końcu zawsze po hossie przychodzi bessa, czyli tzw. korekta. Powodów takiego stanu rzeczy może być wiele i niekoniecznie będą one związane z działaniami producentów.

5/5 - (4 votes)