Co to jest węgarek okienny?

Co to jest węgarek w oknie – sprawdź!

Zastanawiasz się, co to jest węgarek w oknie? Dowiedz się, jak wygląda, jaką pełni funkcję oraz jak się go wykonuje!

Co to jest węgarek w oknie?

Mogłoby się wydawać, że okna mają raczej prostą konstrukcję. Jeśli jednak zagłębić się w szczegóły techniczne, można odkryć wiele ciekawych elementów, o których na co dzień się nie mówi. Nazwy niektórych z nich są znane głównie osobom z branży budowlanej.

Podczas budowy czy remontu fachowcy często używają profesjonalnych określeń, które nie są powszechne w mowie potocznej. W tym tekście omówimy właśnie jeden z takich przykładów. Wyjaśniamy, co to jest węgarek w oknie oraz jaką pełni rolę!

Co to jest węgarek w oknie?

Wygląd węgarka okiennego - przykład i schemat

Węgarek (inaczej: węgar) to pionowy element przy otworze okiennym, który powstaje po nieznacznym wsunięciu cegieł. W budynkach ze ścianami drewnianymi lub betonowymi tworzy się go poprzez zastosowanie dodatkowych słupków. Stanowi podparcie dla ościeżnicy oraz zabezpiecza okno przed wypadnięciem.

Węgarki są stosowane w budownictwie już od wieków. Pomimo rozwoju technologii nadal się je wykonuje, ponieważ są prostym, ale niezwykle skutecznym rozwiązaniem. Dawniej, w przypadku budynków murowanych konieczne było odpowiednie ułożenie cegieł, co nie stanowiło zbyt dużego wyzwania. Współcześnie węgarki da się zrobić jeszcze łatwiej – wystarczy do otworu okiennego przymocować paski betonu komórkowego o odpowiednich wymiarach i grubości (widoczne na zdjęciu niżej w artykule). Zakłada się je po bokach oraz u góry, ponieważ na dole znajduje się parapet.

Do czego służy węgarek?

Główną funkcją węgarka zawsze było powstrzymywanie okna przed wypadnięciem. Współcześnie nie jest to jednak największy problem, ponieważ nowoczesne metody montażu wykluczają taką ewentualność. Nie oznacza to jednak, że węgarek nie jest potrzebny. Jego instalacja daje wiele innych korzyści. Świetnie chroni okna przed intensywnymi opadami deszczu oraz silnymi podmuchami wiatru. W ten sposób nie tylko zabezpiecza konstrukcję (np. nie dopuszcza do zawilgocenia pianki montażowej), ale też zapewnia lepsze docieplenie wnętrza.

Czy wobec tego zawsze warto zdecydować się na wykonanie węgarków? Nie do końca. Wszystko zależy od rodzaju okien oraz stosowanych rozwiązań termoizolacyjnych. Ciepły montaż okien nie wymaga takich dodatkowych instalacji, a taśma paroprzepuszczalna wystarczająco dobrze zabezpiecza piankę montażową.

Węgarek może być dużym ułatwieniem, ale też niepotrzebnym utrudnieniem. W niektórych przypadkach nieznacznie pogarsza właściwości termoizolacyjne ramy oraz zmniejsza uszczelnienie. Z tego względu decyzję o założeniu węgarków najrozsądniej skonsultować z fachowcami. Zawsze doradzamy naszym klientom, które rozwiązanie będzie najlepsze.

Węgarek w oknie a montaż

Węgarek najłatwiej jest zamontować na ścianach trzywarstwowych, ponieważ wystarczy zrobić w nich mniejszy otwór okienny od zewnątrz. Przy ścianach jednowarstwowych sprawa jest nieco bardziej problematyczna, ponieważ znacznie trudniej jest wtedy wykonać ciepły montaż – duży kłopot sprawia prawidłowe przyklejenie taśmy paroprzepuszczalnej.

W przypadku ścian dwuwarstwowych raczej rezygnuje się z klasycznych węgarków. Da się je jednak zastąpić paskami ocieplenia (np. ze styropianu), co pozwala ograniczyć powstawanie mostka termicznego.

Węgarek jest ciekawym rozwiązaniem, ale warto dobrze zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście jest potrzebny. Najlepiej uważnie przeanalizować wszystkie dostępne możliwości. Chętnie w tym pomożemy, podpowiadając, która opcja będzie w ostateczności najlepsza. Sposób przygotowania otworu okiennego ma wpływ na wielkość okna i sposób jego osadzenia.

5/5 - (2 votes)