Okna z dwiema i trzema szybami

Okna dwuszybowe i trzyszybowe. Które rozwiązanie wybrać?

Dwie szyby są lepsze od trzech? W teorii tak, w praktyce jest to zagadnienie o wiele bardziej skomplikowane. Chociaż rzeczywiście okienny pakiet trzyszybowy (dwukomorowy) będzie lepszy w uzasadnionych przypadkach, to z zalet takiego okna skorzystają tylko niektórzy. Wiele zależy bowiem od współczynnika przenikania ciepła całego domu oraz zastosowanych energooszczędnych rozwiązań.

Okna dwuszybowe i trzyszybowe – różnice

Dźwiękochłonny profil okna

Okno trzyszybowe, dwukomorowe w profilu drewnianym

Standardem w stolarce okiennej są okna dwuszybowe (jednokomorowe), wykonane z dwóch tafli szkła pomiędzy którymi znajduje się komora izolacyjna wypełniona gazem – często argonem lub kryptonem.

To gaz ma właściwości izolacyjne, i w dużej mierze od niego zależy współczynnik przenikania ciepła szyby. W połączeniu z ramą o odpowiedniej konstrukcji takie okno wystarczy dla zachowania współczynnika przenikania ciepła całego okna na poziomie poniżej (a często sporo mniej) 1,1 W/(m2·K) przy temperaturze obliczeniowej ≥ 16°C, czyli dla pomieszczeń ogrzewanych.

Dla samego pakietu szybowego współczynnik Ug wynosi zwykle 0,5-0,6 W/(m2·K) dla argonu i 0,3 W/(m2·K) dla kryptonu. Tak więc okna z kryptonem są cieplejsze. Trzeba pamiętać jednocześnie, że sam pakiet szybowy to nie wszystko, a ogromne znaczenie ma również konstrukcja ramy i sposób osadzenia szyb w oknie.

Pakiet trzyszybowy (dwukomorowy) charakteryzuje się niższym współczynnikiem przenikania ciepła, nawet na poziomie poniżej 0,6 W/(m2·K).

Wynika to ze względu na zastosowanie dwóch komór wypełnionych gazem, zapewniających jeszcze lepszą izolację oraz szerszych ram zapewniających lepsze parametry. Dodatkową korzyścią pakietów trzyszybowych jest ich większa odporność na włamania – trudniej jest się przebić przez trzy warstwy wzmocnionego szkła.

To rozwiązanie jest jednak sporo droższe od standardowego, ponadto w źle izolowanych pomieszczeniach nie przyniesie żadnych korzyści. Jeżeli okno będzie miało niski Uw, ale ściany i sufit będą nieszczelne z licznymi mostkami termicznymi, okno nie przyczyni się do ocieplenia mieszkania. W takim wypadku będzie to wydatek zbędny.

Nie tylko pakiet szybowy (rozróżniamy pakiet jednokomorowy i dwukomorowy)

Okno dwuszybowe, jednokomorowe w profilu stalowym

Do okien energooszczędnych stosuje się też specjalne profile zmniejszające straty ciepła. Aktualnie na rynku najczęściej spotykane są ramy okien drewnianych z profilem 68mm i 72mm oraz wykonane z kształtowników 3,4,5 i 6 komorowych (dotyczy to okien PVC).

Zdarzają się też profile mające więcej komór oraz specjalną konstrukcję. Nie zawsze jednak większa liczba komór ma bezpośrednie przełożenie na przenikanie ciepła, ponieważ im mniejsze komory, tym ich efektywność jest niższa, a ze wzrostem liczby komór idzie wzrost grubości ramy.

Kolejnym istotnym czynnikiem jest sposób montażu okna. Nieprawidłowe zamontowanie może skutkować powstawaniem mostków termicznych i nieszczelności, które obniżą współczynnik przenikania ciepła.

Dlatego w domach energooszczędnych i pasywnych należy szczególnie zadbać o prawidłowość montażu ram – niezależnie od tego czy są to okna drewniane czy te wykonane ze stali, aluminium lub tworzywa.

Okno trzyszybowe w domu pasywnym – najlepszy wybór

W zwykłym dobrze ocieplanym domu w zupełności wystarczą dobre okna dwuszybowe (czyli jednokomorowe). Nie ma sensu przepłacać za rozwiązanie, z którego zalet i tak się nie skorzysta.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by sobie takie zamontować, jednak mieszkańcy nie zauważą znaczących zmian w porównaniu z wysokiej klasy oknami jednokomorowymi.

Okna trzyszybowe (dwukomorowe) są nie tyle polecane, ile są koniecznością w domach skonstruowanych tak, by minimalizować zużycie energii potrzebnej do ogrzania i ochłodzenia wnętrza. Dzięki znacznie obniżonemu współczynnikowi przenikania ciepła, straty w energii będą o wiele mniejsze.

Modele te mają też korzystny współczynnik przepuszczalności energii słonecznej, będącym parametrem charakterystycznym dla okien aktywnych. Pozyskują energię słoneczną do ogrzania wnętrza pomieszczenia, ale nie powodują jego nadmiernego przegrzewania.

Czasami wybór odpowiedniego rozwiązania może nie być oczywisty. Zachęcamy do skorzystania z konsultacji specjalistów WoodSton. Pomożemy w wyborze i podpowiemy, jakie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze dla Twojego domu oraz domowego budżetu. Przygotowując wyceny zawsze bierzemy pod uwagę Twoje zdanie oraz uwzględniamy różne warianty w zależności od oceny tych potrzeb.

5/5 - (2 votes)