Wnętrze w lofcie

Okna do industrialnych, loftowych wnętrz – pomysły i inspiracje

Architektura industrialna jest ciekawym i rozwijającym się trendem, który wciąż zyskuje nowych zwolenników. To forma recyklingu nieruchomości po fabrykach, budynkach przemysłowych, halach i obiektach, które stoją opustoszałe, a ich wyremontowanie i dopasowanie do nowoczesnego stylu byłoby nieopłacalne. Stąd wziął się styl industrialny. Najpierw w takich miejscach zaczęto organizować kawiarnie, restauracje oraz stylizowane lokale usługowe, a później modę zaadaptowano na potrzeby mieszkań.

Styl loftowy – czym się charakteryzuje?

Lofty to mieszkania zaprojektowane w stylu industrialnym, urządzone w pomieszczeniach przemysłowych, na terenie dawnych fabryk, magazynów, koszar wojskowych, albo specjalnie wykreowane na a’la fabryczną przestrzeń. Lofty można spotkać w piwnicach lub na poddaszach normalnych budynków jeżeli właścicielowi uda się wykreować taki styl.

W stylu loftowym chodzi przede wszystkim o to, by dać drugie życie pozornie nienadającym się do niczego wnętrzom, zbudowanym z cegły, betonu i stali.

Kreacja ma nie zmienić ogólnego wrażenia, ale jednocześnie sprawić, by żyło się tam przyjemnie. W tym celu konieczne jest zaprzęgnięcie wyobraźni i dobrego gustu, a najlepiej architekta wnętrz specjalizującego się w stylu industrialnym.

Charakterystyczne cechy stylu industrialnego to:

  • Ściany z cegły, pustaków lub betonu bez wygładzeń i wykończeń charakterystycznych dla wnętrz mieszkalnych;
  • Podłogi z płytek betonowych, kamiennych lub imitacji, ewentualnie podłogi drewniane z desek;
  • Metalowych, betonowych lub drewnianych elementów konstrukcyjnych: belki, dźwigary, kolumny itd.;
  • Naścienne systemy wentylacji, elektryka, hydraulika, widoczne rury, przewody i elementy konstrukcyjne;
  • Minimalistyczne wyposażenie;
  • Solidne drzwi i okna o industrialnym charakterze.

Okna do loftów – „ciężka” sprawa

Drzwi stalowe do loftów

Styl industrialny stosowany w mieszkaniach loftowych opiera się na rozwiązaniach surowych, ciężkich, ale też minimalistycznych. Z tego względu okna drewniane średnio wpisują się w ten trend (nie mówiąc już o okach wykonanych z plastiku). Oczywiście da się wykonać ładne wnętrze loftowe z oknami na z drewna, ale to nie będzie to samo.

Stalowe okna do loftów mogą mieć różne kształty i rozmiary. Popularne są tradycyjne prostokątne okna z lekką dla oka konstrukcją.

Możliwe jest wykonanie okien z wieloma szprosami, dzielonych, składających się z wielu kwadratowych przeszkleń lub wykonanych z kompozycji prostokątów. Okna stalowe wykonywane na zamówienie mogą być dopasowane indywidualnie pod wizję architekta i przystosowane do charakteru budynku.

Okno stalowe wewnątrz loftu nie powinno być zasłaniane żadnymi zasłonami i firankami, gdyż zasłony zupełnie nie pasują do fabrycznego wystroju wnętrza. Polecane są za to metalowe żaluzje lub ciężkie rolety; ewentualnie folia nieprzezroczysta lub zaciemniająca na szyby. Zapewnią one wyrazisty wygląd okna oraz – co najważniejsze – prywatność mieszkańcom.

Gdzie zamówić okna stalowe?

Jeżeli przystosowujesz wnętrze po jakiejś fabryce, istnieje duża szansa, że nadal znajdują się w otworach stare, oryginalne ramy z metalu lub z drewna. Takie okna można poddać oczywiście renowacji, jednak nie będą one w pełni funkcjonalne, ciepłe i bezpieczne jak nowe wykonane na ich wzór.

Najczęściej jednak ramy są zniszczone, a próba ich odnowy będzie bardziej kosztowną inwestycją aniżeli zakup nowych, które dodatkowo spełniają wszystkie nowoczesne normy związane z termiką, akustyką i bezpieczeństwem.

Zachęcamy do poznania naszej oferty loftowej, która prócz okien obejmuje również drzwi stalowe, jak również efektowne stalowe ścianki działowe, które pozwalają na bardzo ciekawe zaaranżowanie przestrzeni wewnątrz pomieszczeń.

5/5 - (1 vote)