Bezpieczny dom – skuteczne zabezpieczenie okien przed dziećmi

Od czasu do czasu w mediach słyszy się tragiczne informacje o dziecku, które wypadło przez okno. Takie tragedie zdarzają się z różnych przyczyn, i wielu z nich można byłoby uniknąć, stosując odpowiednie zabezpieczenia oraz systemy mające na celu uniemożliwić dziecku samodzielne otwarcie okna. Przedstawiamy kilka sposobów na to, jak zabezpieczyć okna przed dziećmi.

Dlaczego nie wystarczy po prostu zamykać okien?

Mogłoby się wydawać, że najskuteczniejszym zabezpieczeniem jest zamknięcie okna. I rzeczywiście do pewnego stopnia tak jest, jednak istnieje co najmniej kilka sytuacji, w których to za mało. Przede wszystkim okna musiałyby pozostawać przez większość czasu zamknięte, a to nie jest korzystne dla klimatu.

Aby pomieszczenie było dobrze wentylowane, gdy okno jest zamknięte, warto ramę wyposażyć w nawiewniki okienne zapewniające swobodny przepływ powietrza. System ten sprawdzi się tylko do momentu, w którym maluch zacznie samodzielnie kombinować i testować jak przekręcić klamkę. To właśnie wtedy zdarza się najwięcej wypadków. Wystarczy chwila nieuwagi.

Jak zabezpieczyć okno przed dziećmi? Popularne rozwiązania

Klamka z kluczykiem

Prawdopodobnie najskuteczniejszą formą zabezpieczenia okna jest zakup klamki do okna zamykanej na klucz lub klamki z przyciskiem. W pierwszym przypadku tylko posiadacz klucza będzie mógł otworzyć okno, w drugim osoba na tyle rozwinięta, że będzie zdolna zrozumieć mechanizm polegający na wcześniejszym wciśnięciu przycisku, a następnie przekręceniu klamki. Tak czy inaczej, przypadkowe otwarcie przez malca nie będzie możliwe.

Blokady

Skuteczne są blokady ograniczające szerokość otwarcia okna. Ogranicznik umożliwia ustawienie określonego poziomu uchylenia, zabezpiecza też przed gwałtownym otwarciem pod wpływem wiatru. W ten sposób można szerzej otworzyć okno niż w pozycji uchylnej, a jednocześnie nadal nie na tyle, by maluch mógł się przecisnąć przez szczelinę.

Siatki i moskitiery

Wartym uwagi rozwiązaniem są specjalne siatki i moskitiery na okno. Jednak nie te najtańsze, naklejane na ramę, lecz mocowane w taki sposób, by zapobiec przypadkowemu wypadnięciu przez okno i zerwaniu siatki ręką.

Taka moskitiera nie zabezpieczy przed silnym naciskiem, lecz powinna wystarczyć, by stanowić barierę ochronną przed niesfornym maluchem testującym co znajduje się za oknem. Siatki stanowią też skuteczną ochronę dla zwierząt. Można otworzyć okno na oścież i nie obawiać się, że kot wyskoczy na zewnątrz.

Bezpieczna szyba

Zabezpieczenie samej ramy okiennej przed otwarciem na nic się nie zda, jeżeli nie zadbamy o jakość szyby. Technologia produkcji sprawia, że bardzo trudno jest je przypadkowo stłuc. Bezpieczeństwo dzieciom zapewnią szyby z klasy od P2A do P4A, które są odporne na uderzenia. Są to szyby laminowane, nawet gdy pękną, nie rozsypują się na raniące odłamki szkła.

Alternatywą są też szyby ze szkła hartowanego, które po pęknięciu rozsypują się na drobinki bez ostrych krawędzi. Ten rodzaj szyby nie uchroni przed wypadnięciem w razie jej rozbicia, jednak wymagana jest duża siła, by w ogóle było to możliwe.

Niestety w starych oknach mogą znajdować się jeszcze szyby z tradycyjnego szkła. Zalecamy je jak najszybciej wymienić na nowe okna, gdyż zwykła szyba nie jest odporna na rozbicia a po uderzeniu pęka na ostre odłamki stanowiące zagrożenie dla dziecka.

5/5 - (1 vote)